Domowe inhalacje na kaszel stały się popularnym elementem terapii chorób układu oddechowego. Nie tylko przyspieszają wyleczenie jednostki chorobowej, ale przede wszystkim znacznie podnoszą komfort funkcjonowania pacjenta. Choć skuteczność wykazuje już zwykły roztwór soli fizjologicznej, znacznie lepsze efekty można osiągnąć wykorzystując specjalistyczne leki. Jednym z nich jest Tacholiquin – co warto o nim wiedzieć?

Czym jest preparat Tacholiquin?

Tacholiquin to lek wykrztuśny używany zarówno do inhalacji na kaszel mokry, jak i suchy. Występuje w postaci 1% roztworu, zamkniętego w jednodawkowym pojemniku. Preparat można aplikować bezpośrednio do inhalatora lub poddać go dodatkowemu rozcieńczeniu, jeśli zachodzi taka potrzeba. Substancją aktywną, odpowiedzialną za właściwości mukolityczne leku, jest tyloksapol.

Tyloksapol – substancja aktywna wykorzystywana od prawie 50 lat

Tyloksapol to niejonowy polimer o charakterze detergentu – zmniejsza napięcie powierzchniowe w błonie śluzowej dróg oddechowych. Związek ten wyróżnia się dużą skutecznością, z uwagi na wielokierunkowość swojego działania. Badania wykazały, że wpływa on na układ oddechowy na drodze co najmniej czterech mechanizmów. Wśród nich warto wyróżnić:

  • działanie sekretolityczne – lek stymuluje komórki błony śluzowej do produkcji rzadkiej wydzieliny;
  • zmniejszenie napięcia powierzchniowego – działanie to zmniejsza lepkość wydzieliny, ułatwiając odkrztuszenie jej poprzez swobodny ruch rzęsek błony śluzowej;
  • rozpuszczanie wydzieliny – inhalowany lek penetruje błonę sluzową, rozrzedzając lepką i zaschniętą wydzielinę;
  • redukcję stanu zapalnego – tyloksapol hamuje aktywność mediatorów prozapalnych, takich jak NF-κB czy interleukina-8.

Inhalacje na kaszel – kiedy wykorzystać Tacholiquin?

Zastosowanie preparatu Tacholiquin jest niezwykle szerokie – wykazuje on skuteczność w redukcji kaszlu o różnej etiologii, w tym kaszlu alergicznego. Lek ten może być wykorzystany do inhalacji:

  • na zapalenie oskrzeli i oskrzelików;
  • na zapalenie płuc;
  • na astmę;
  • na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP);
  • na zapalenie zatok i krtani
  • na rozstrzenie oskrzeli.

Wykorzystanie leku Tacholiquin do inhalacji na kaszel u dziecka

Nie każdy preparat wykrztuśny i mukolityczny jest odpowiedni do stosowania u najmłodszych. Tacholiquin wyróżnia się dużym bezpieczeństwem – jego działanie zostało udowodnione wieloma badaniami, a sam lek od kilkudziesięciu lat znajdował zastosowanie w lecznictwie zamkniętym, także w terapii najmłodszych dzieci.

Domowe inhalacje na kaszel z wykorzystaniem Tacholiquinu mogą być przeprowadzane już u niemowląt od 3. miesiąca życia. Preparat powinien być wtedy rozcieńczony do 0,1%, przy użyciu jałowego roztworu izotonicznej soli fizjologicznej w stosunku 1:10. Powinny jednakże zostać wdrożone jedynie w porozumieniu z lekarzem specjalistą.

Inhalacje na kaszel u dziecka od 3. roku życia mogą być przeprowadzane z użyciem nierozcieńczonego preparatu Tacholiquin, o stężeniu 1%. Można w tym celu wykorzystać zwykły inhalator na zatoki, z wyłączeniem inhalatorów parowych z gorącą wodą.

Skuteczność leku Tacholiquin w porównaniu z innymi preparatami używanymi do inhalacji

Inhalacje na suchy kaszel z wykorzystaniem produktów aptecznych zyskały w ostatnich latach na popularności. Najczęściej można spotkać się z wykorzystaniem soli fizjologicznej, niekiedy z dodatkiem kwasu hialuronowego. Z kolei w inhalacjach parowych często używa się naparów ziołowych lub roztworów z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Jak wygląda skuteczność leku Tacholiquin na ich tle?

Tacholiquin wykazuje się dużą efektywnością w terapii pomocniczej POChP

Tacholiquin dokładnie przebadano pod kątem użyteczności w inhalacjach na kaszel w przebiegu POChP. Wykazano, że preparat, w porównaniu do roztworu izotonicznego soli fizjologicznej, w większym stopniu poprawia funkcjonowanie układu oddechowego. Nie tylko zmniejsza lepkość i gęstość zalegającej wydzieliny, ale także jej masę. Dodatkowo, Tacholiquin łagodzi stany zapalne i przyczynia się do zmniejszenia liczby neutrofili w błonie śluzowej oskrzeli.

Tacholiquin a inne preparaty mukolityczne

Obecnie rynek preparatów mukolitycznych jest dość szeroki, jednak nie wszystkie wykazują się dużą efektywnością. Popularne leki, takie jak N-acetylocysteina czy dornaza alfa, w przeciwieństwie do Tacholiquinu, nie wpływają istotnie na masę plwociny. Kolejną różnicą, przemawiającą na korzyść Tacholiquinu, jest jego wyraźne działanie przeciwzapalne.

Porównywano go także z najnowszymi preparatami w trakcie testów klinicznych. Jak wcześniej wspomniano, tyloksapol jest substancją aktywną używaną od kilkudziesięciu lat. Sprawia to, że jego działanie jest doskonale poznane. W przeciwieństwie do nowoodkrytych leków, bardzo rzadko wywołuje niepożądane reakcje. To także jeden z niewielu środków, które można w pełni bezpiecznie stosować u dzieci od 3. miesiąca życia. Ważny jest także fakt, że Tacholiquin nie wchodzi w interakcje z innymi stosowanymi lekami.