Leczenie anemii u dzieci

Leczenie anemii u dzieci suplementem Iron Up

Jak wskazują badania niedobór żelaza występuje u 4% dzieci w wieku 6 miesięcy, a liczba ta dwukrotnie wzrasta w przypadku dzieci 12-miesięcznych. W wieku 12-36 miesięcy ten procent waha się aż od 6,6 do 15,2. Ryzyko niedoboru żelaza wzrasta w przypadku wcześniaków. Niewątpliwymi zaletami preparatu IronUp jest jego wodna postać, która nie wymaga wstrząsania przed użyciem. Dodatkowo cukran żelaza III zawarty w preparacie nie podrażnia żołądka. Produkt posiada również skoncentrowaną postać umożliwiającą łatwiejsze przyjmowanie. Największym atutem z perspektywy dziecka jest jego przyjemny winogronowy smak. Wymienione zalety mocno odróżniają preparat występujący w Apteczce Mądrali od substancji dostępnych w serwisach konkurencyjnych.

Spis treści

Przyczyny anemii
Występowanie anemii u niemowląt
Objawy anemii
Dieta w przypadku anemii
Preparaty na anemie

Iron Up jest zarejestrowany jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i może być stosowany zarówno u dzieci od 3 roku życia i dorosłych. Przy poważnych niedoborach żelaza dieta w anemii często bywa niewystarczająca, dlatego sięgnięcie po skuteczny produkt to jeden z najszybszych sposobów na powrót do zdrowia. Iron Up stanowi biodostępne źródło żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz sprawnego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych. Za ważną zaletę produktu należy uznać brak glutenu czy kazeiny, czyli składników mogących wywoływać reakcje alergiczne. Leczenie anemii u dzieci preparatem Iron Up to także bardzo wygodne rozwiązanie ze względu na płynną postać suplementu i jego słodki, winogronowy smak. Dla jeszcze większego komfortu małych pacjentów stosujących dietę przy anemii żelazo zostało odpowiednio skoncentrowane, dzięki czemu dzienna porcja płynu jest niewielka, a jej podanie nie powinno stanowić problemu nawet u 4 latka. Iron Up powstał w oparciu o aktualne standardy medyczne, a podczas opracowywania formuły preparatu priorytetem było ograniczenie działań niepożądanych. Bezpieczeństwo i wysoka skuteczność tego produktu sprawiają, że dieta przy anemii uzupełniona o Iron Up przynosi bardzo dobre efekty. Należy jednak pamiętać, że leczenie anemii u dzieci zawsze powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

Anemia przyczyny – z jakich powodów anemia może wystąpić u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym?

Anemia dziecięca (niedokrwistość) u najmłodszych może mieć różne podłoże, w tym genetyczne, ale najczęstszą przyczynę tego schorzenia stanowi niedobór żelaza. Do sprawnego funkcjonowania organizmu niezbędny jest tlen, za którego transport do narządów wewnętrznych odpowiada hemoglobina zawarta w czerwonych krwinkach (erytrocytach). Żelazo to natomiast kluczowy składnik hemoglobiny, tym samym – niezwykle ważny element erytrocytów. Jeśli poziom hemoglobiny lub erytrocytów obniży się ze względu na niedobór tego pierwiastka, organizm nie może w pełni wydajnie pracować i należy rozpocząć leczenie anemii.

Żelazo jest dostarczane poprzez spożywane pokarmy, dlatego dieta w anemii ma ogromne znaczenie. Kiedy u kilku- lub kilkunastoletniego dziecka została zdiagnozowana anemia przyczyny należy więc szukać przede wszystkim właśnie w nieprawidłowo ułożonym jadłospisie. Źle zbilansowane posiłki często nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na ten pierwiastek, a kiedy organizm wyczerpie wszystkie rezerwy trzeba je ponownie uzupełnić poprzez żelazo w płynie lub tabletkach. Dieta w anemii powinna być stosowana również po zakończeniu leczenia w celach profilaktycznych.

Występowanie oraz leczenie anemii u niemowląt

Anemia u dzieci w wieku niemowlęcym może wynikać m.in. z niedoboru żelaza w okresie ciąży u matki. Anemia dziecięca zdiagnozowana do drugiego roku życia może być także spowodowana takimi czynnikami jak m.in.:

  • przedwczesny poród – dziecko gromadzi żelazo dopiero w ostatnich tygodniach ciąży, dlatego wcześniaki przychodzą na świat z mniejszymi zapasami tego pierwiastka;
  • ciąża mnoga – dzieci muszą dzielić się żelazem otrzymywanym od matki, w związku z czym nie są w stanie zmagazynować jego odpowiedniej ilości. Leczenie anemii u dzieci z ciąż mnogich często trzeba rozpocząć niedługo po porodzie;
  • nieuzupełnienie diety opartej na mleku (matki lub modyfikowanym) o dodatkowe porcje żelaza – anemia u dzieci mających więcej niż pół roku wynika najczęściej ze zbyt monotonnego sposobu żywienia. Zarówno w mleku matki, jak i w mlekach modyfikowanych znajduje się odpowiednio dużo żelaza, jednak po pierwszych kilku miesiącach życia zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacznie wzrasta oraz konieczna może okazać się jego suplementacja. Już u najmłodszych dzieci, u których rozwinęła się anemia dieta odgrywa dużą rolę w powrocie do zdrowia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niemowląt ze zdiagnozowanym takim schorzeniem jak anemia leczenie zawsze musi się odbywać pod ścisłą kontrolą pediatry.

Anemia leczenie – podstawowe objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza

Pierwsze objawy mogące świadczyć o tym, że u malucha wystąpiła anemia dziecięca zwykle są zauważane przez rodziców podczas zabawy. Dziecko cierpiące na niedokrwistość męczy się szybciej niż jego rówieśnicy, jest osłabione i stale zmęczone, a podczas aktywności fizycznej można zaobserwować u niego częste zadyszki. Anemia u dzieci może objawiać się również dokuczliwymi bólami czy zawrotami głowy, którym zazwyczaj towarzyszy brak energii oraz niechęć do jakiegokolwiek wysiłku. Kolejnym niepokojącym objawem mogą być zaburzenia pracy serca odczuwane jako kołatanie czy przyspieszone bicie – dzieci, u których została zdiagnozowana anemia dziecięca zazwyczaj skarżą się na bóle w klatce piersiowej i duszności.

Charakterystycznym symptomem anemii są również zmiany w wyglądzie – skóra u dzieci z niedokrwistością staje się sucha i blada, wyraźnemu pogorszeniu ulega też kondycja paznokci oraz włosów. Czujność rodziców powinny także wzbudzić problemy z apetytem. Jeśli dziecko nagle ma ochotę na spróbowanie bardzo nietypowych smaków, zaczyna gryźć kredki lub papier, warto przyspieszyć wizytę u pediatry. Ponadto bardzo częstym powodem, który skłania rodziców do zabrania dziecka do lekarza, są kłopoty szkolne. Anemia u dzieci zwykle objawia się zaburzeniami koncentracji, co przekłada się na słabsze oceny i gorsze radzenie sobie z kontaktami w grupie rówieśników.

U dzieci, u których podejrzewana jest anemia przyczyny zgłoszenia się do przychodni wynikają więc zarówno z objawów fizycznych, jak i zmian w zachowaniu. Dodatkowo oprócz wymienionych wyżej typowych symptomów anemii niepokój powinny wzbudzić mniej oczywiste sygnały takie jak np.: częste pojawianie się zajadów, zmieniony wygląd języka (brodawki stają się wygładzone), niereagująca na tradycyjne leczenie chrypka, omdlenia, zmniejszenie masy ciała. W takich sytuacjach nie zaszkodzi zmiana jadłospisu malucha – dieta przy anemii ma również cel profilaktyczny, jednak jeśli objawy są poważne nie można zwlekać z wizytą u pediatry.

Z kolei u niemowląt pierwszym objawem anemii zwykle jest niechęć do jedzenia, w związku z czym dziecko przybiera na wadze w sposób nieprawidłowy. Rodziców często niepokoi też niezdrowy, blady kolor skóry, a także apatyczne zachowanie malucha. Niedobór żelaza może się też przyczyniać do spadku odporności oraz częstszych infekcji.

Anemia leczenie – sposób diagnozowania i niezbędne badania

Anemia u dzieci zawsze powinna zostać zdiagnozowana przez lekarza. Może się zdarzyć, że podłożem niedokrwistości jest inna choroba, związana np. z zapaleniem jelit. Za wchłanianie żelaza odpowiadają właśnie jelita, dlatego różnego rodzaju zaburzenia w ich prawidłowym funkcjonowaniu mogą skutkować drastycznym obniżeniem poziomu tego pierwiastka, chociaż dziecko spożywa wiele produktów o jego wysokiej zawartości. Najczęściej jednak u małych pacjentów, u których została zdiagnozowana anemia przyczyny niedokrwistości nie są tak poważne – zazwyczaj niedobór żelaza stanowi jedyne schorzenie, a jego suplementacja i odpowiednia dieta w anemii pozwala na szybki powrót do zdrowia.

Anemia dziecięca zostaje rozpoznana przez pediatrę na podstawie badania fizykalnego, wywiadu przeprowadzonego z małym pacjentem oraz jego opiekunem oraz badań laboratoryjnych, które stanowią najważniejsze narzędzie diagnostyczne. Konieczność wykonania morfologii często wywołuje u najmłodszych strach i stres, lecz dzięki odpowiedniemu podejściu rodziców oraz personelu medycznego pobranie krwi można przeprowadzić szybko, ale też niemal bezboleśnie. W razie potrzeby lekarz może zlecić dodatkowe badania, jednak zazwyczaj niezbędna jest wyłącznie morfologia prezentująca poziom hemoglobiny. Na podstawie wyników lekarz przygotuje odpowiedni plan leczenia uwzględniający najprawdopodobniej zarówno suplementację, jak i zmiany w posiłkach. Dieta przy anemii ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto stosować się do zaleceń i niezwłocznie wprowadzić do jadłospisu dziecka więcej produktów bogatych w żelazo.

Anemia dieta – jakie produkty uwzględnić w jadłospisie dziecka?

U większości dzieci, u których została potwierdzona anemia przyczyny takiego stanu należy szukać w nieprawidłowej diecie. Warto więc starannie przyjrzeć się posiłkom spożywanym przez dziecko i wprowadzić do nich produkty wspierające leczenie anemii takie jak np.:

  • warzywa, przede wszystkim te zielone: brokuły, szpinak, groszek, pietruszka, koperek. Zdrowym odstępstwem od zielonego koloru dominującego na talerzu są zawierające mnóstwo żelaza buraki;
  • czerwone mięso, drób i podroby: wołowina, kaczka, wątróbka, pasztet;
  • ryby: konserwy rybne (śledzie, sardynki, tuńczyk), ryby wędzone (np. dorsz), ryby do obiadu (np. łosoś);
  • produkty z pełnego ziarna: ciemne pieczywo, kasza (np. gryczana), brązowy ryż;
  • jajka: jajecznica, sadzone, na miękko, na twardo, omlet;
  • owoce: suszone (np. rodzynki, daktyle, morele) lub świeże (np. porzeczki, maliny);
  • orzechy: pistacjowe, włoskie, laskowe, migdały;
  • nasiona i pestki: sezam, słonecznik, dynia, mak.

W przypadku takiej choroby jak anemia dieta powinna być bogata także w witaminę C, która ułatwia wchłanianie żelaza. Warto więc podać na śniadanie np. kanapkę z pomidorem, a do obiadu dodać paprykę czy inne składniki będące źródłem tej witaminy.

Anemia leczenie poprzez żelazo w preparatach

Leczenie anemii u dzieci wymaga również uzupełniania poziomu żelaza poprzez suplementy i leki – dieta przy anemii spowodowanej poważnym niedoborem żelaza może być niewystarczająca do ponownego uzupełnienia zapasów tego pierwiastka. Dla dzieci najlepiej wybierać preparaty posiadające formę płynną oraz charakteryzujące się słodkim, owocowym smakiem. Należy jednak starannie schować produkt, by nie dopuścić do sytuacji, w której dziecko mogłoby samodzielnie zażyć kolejną dawkę. Nadmiar żelaza może skutkować bardzo poważnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Zatrucia z towarzyszącymi biegunkami lub wymiotami w przypadku przedawkowania żelaza muszą być pilnie skonsultowane z lekarzem, ponieważ są bardzo groźne dla zdrowia dzieci. W przypadku takiego schorzenia jak anemia dieta i dobranie odpowiednich suplementów pozwalają na całkowity powrót do zdrowia, ale bardzo ważne jest, by leczenie anemii odbywało się pod kontrolą pediatry.

Bibliografia:

Baker, RD, Greer FR, American Academy of Pediatrics Committee on Nutrition. Diagnosis and prevention of iron deficiency and iron-deficiency anemia in infants and young children (0-3 years of age). Pediatrics. 2010;126(5):1040-1050

Falkowska A., Ostrowska L., Niedokrwistość u kobiet ciężarnych, „Nowa Medycyna” 2010, nr 3, s. 96–103.
Karlikowska M., Niedokrwistość (anemia), „Medycyna Praktyczna”.
Pleskaczyńska A., Zapobieganie niedoborowi żelaza i leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza u niemowląt i małych dzieci, „Pediatria po dyplomie” 2017.
Sobocińska-Mirska A., Niedokrwistości niedoborowe w pierwszym kwartale życia, „Nowa Pediatra” 2007, nr 3, s. 71–77.
Szajewska H., Żelazo w żywieniu niemowląt, „Nowa Pediatria” 2004, nr 2, s. 61–65.

Przepraszamy, ale tym razem nie udało się nam odnaleźć wyszukiwanego produktu.

Jesteś na dobrej drodze, kliknij: www.apteczka-madrali.pl - tu jest większy wybór!

Mamy nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego.

Jeśli nadal Twoje poszukiwania były nieskuteczne napisz do nas: kontakt@apteczka-madrali.pl - zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby Ci pomóc.

Bestsellery
Not found
0
x
Porównanie produktów
Porównaj teraz