Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, kiedy w jej organizmie zachodzą ogromne zmiany. W związku z tym przyszła mama powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Warto też zatroszczyć się o ciało i skórę, ponieważ będzie to mieć duży wpływ na wygląd po porodzie. Zatroszczenie się o siebie w ciąży przekłada się nie tylko na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy, ale także rozwijający się w jej ciele płód. Sprawdź, jak dbać o zdrowie w ciąży.

Stosuj zdrową dietę

Każdy powinien stosować zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, a kobiety w ciąży powinny szczególnie zwracać uwagę na podaż składników odżywczych w ilościach dostosowanych do zapotrzebowania organizmu. Jako przyszła mama powinnaś jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Dodatkowo zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) powinnaś stosować suplementację pięciu substancji czynnych, czyli kwasu foliowego, jodu, witaminy D, kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i żelaza. Szczególne znaczenie ma tutaj kwas foliowy (witamina B9), który zapobiega wadom wrodzonym, w tym zwłaszcza wadom cewy nerwowej1. Kwestię suplementacji i optymalnych dawek zawsze warto omówić z lekarzem prowadzącym ciążę.

Pamiętaj o codziennej dawce ruchu

Jeśli jesteś zdrowa, a ciąża przebiega prawidłowo, aktywność fizyczna w Twoim przypadku jest jak najbardziej wskazana. Pamiętaj jednak, aby rodzaj i intensywność ćwiczeń dobrać stosownie do możliwości, tak aby ruch był bezpieczny dla Ciebie i dziecka. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, czy uprawiałaś jakiś sport przed ciążą. Na pewno nie możesz się zbytnio forsować. Dlatego, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem w ciąży, na początek powinnaś wprowadzić codzienne spacery, regularnie jeździć na rowerze lub robić krótkie treningi o umiarkowanej intensywności w domu. Nie wiesz, jaka forma ruchu będzie dla Ciebie najlepsza i zarazem bezpieczna? Skonsultuj się w tej sprawie np. z trenerem personalnym dla kobiet w ciąży.

Wysypiaj się i dbaj o regenerację

W ciąży bardzo ważne jest nie tylko to, aby zdrowo jeść i regularnie się ruszać, ale także, by dostarczać organizmowi optymalną ilość snu. Podczas snu organizm się regeneruje i odpoczywa. Gdy jest wyspany, łatwiej się koncentruje i lepiej przyswaja informacje. Poprawia się także zdolność radzenia sobie ze stresem, który – jak wiadomo – w ciąży nie jest pożądany. W tym okresie może doskwierać senność, dlatego nie powinno się lekceważyć sygnałów wysyłanych przez organizm. Jeśli pojawia się potrzeba snu, należy ją spełnić. Pamiętaj, by zadbać nie tylko o ilość, ale też jakość snu w ciąży. W tym celu stwórz sobie jak najlepsze warunki do spania i regularnie wietrz sypialnię.

Pamiętaj o chwili dla siebie

Jako przyszła mama powinnaś znaleźć w ciągu dnia chociaż chwilę dla siebie. Dbanie o równowagę psychiczną jest równie ważne, co troska o zdrowie fizyczne. Jeszcze przyjdzie czas, kiedy wygospodarowanie nawet godziny tylko dla siebie będzie trudne, a niekiedy bez pomocy drugiej osoby wręcz niemożliwe. Dlatego, kiedy tylko masz czas, usiądź w wygodnym fotelu i poczytaj ulubioną książkę lub poleż pod kocem na kanapie, przy poprawiającym humor serialu, z kubkiem ciepłego napoju w dłoni. Wbrew pozorom takie małe rzeczy pozytywnie wpływają na samopoczucie, co odczuwa też dziecko.

A co z pracą w ciąży?

Zwykło się mówić, że ciąża to nie choroba. Fakt bycia w ciąży nie wyklucza możliwości wykonywania obowiązków zawodowych. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego wszystko zależy od zdrowia i samopoczucia przyszłej mamy oraz rozwoju płodu. Znaczenie ma także rodzaj i charakter pracy. Jeśli ciąża przebiega „książkowo”, a warunki pracy nie stanowią zagrożenia dla mamy i dziecka, najprawdopodobniej nie będzie żadnych przeciwwskazań do pracy w ciąży. Jeśli chcesz pracować w ciąży, skonsultuj to ze swoim lekarzem i postępuj według jego wskazówek.

 

Bibliografia:

  1.  Wiesner A., Paśko P., Stosowanie suplementów u kobiet ciężarnych w świetle najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Farmacja Polska, Tom 77, nr 1, 2021.